Nickelback je kanadská rocková skupina, která vznikla v roce 1995 ve městě Hanna. Nejvíce je známá jejich písnička How You Remind Me z alba Silver Side Up, která se v roce 2001 dostala na první příčku americký hitparád. Není tedy divu, že většina jejich desek se prodala právě v Americe. Celosvětově se prodalo přes 25 milionů nosičů. Jejich posledním počinem je album nazvané All the Right Reasons, které vydali v roce 2005. Na přelomu roku 2007/2008 se kapela chystá vydat nové album.

Historie kapely

V městečku Hanna v kanadské provincii Alberta, s mámou učitelkou tance, s tátou bůhvíkde, se starším bráchou Mikem a s kytarou; po několika vloupáních do školy a pár měsících v polepšovně – radši než kariéru raubíře si budoucí hitmaker vybral kariéru muzikanta. Po střední škole založili kapelu s Mikem, Ryanem Peakem a zpěvákem, jehož jméno si není třeba pamatovat, nicméně prý Chada Kroegera naučil, co obnáší úděl frontmana. Obehrávali dokola cizí písničky a brzy se jim to zajedlo a rozešli se.

Kroegerovi se ale na prknech, co znamenají rock'n'roll, zalíbilo a nevzdal se. Bez problému složil všechny písně na EP „Hesher“, začal zpívat (neměl svůj hlas rád, ale máma ho přesvědčila, že to není tak hrozné) a přemluvil Peaka a Mikea, ať to s ním ještě zkusí. Skupina dostala název podle fráze, kterou Mike odříkával ve Starbucks, když vracel zákazníkům drobné: „Here's your nickel, back – Tady máte niklák nazpátek“. EP nakonec vyšlo v roce 1996 díky půjčce čtyř tisíc dolarů od Kroegerovic otčíma.

Nickelback

Některý z tisíce výlisků můžete koupit na internetové aukci eBay; připravte si zhruba 600 dolarů. Za bicími NICKELBACK seděl bratranec Brandon Kroeger, domácký typ. Stačil ještě nabubnovat debutové album „Curb“ (vydané v nezávislé distribuci), jenže znelíbil se mu život na cestách. Po epizodě s Mitchem Guindonem ho nahradil Ryan Vikedal, pro pořádek přezdívaný „Nik“. Naskočil do odbržděného expresu: kapela už vyhrávala regionální soutěže a mohla poslouchat své vlastní písně v místním rádiu.

Bylo slyšet přímočarý a úderný mix ALICE IN CHAINS (bez jejich temných zákoutí), SOUNDGARDEN (bez psychedelických excesů), NIRVANY (bez punkové rozjívenosti) a METALICA (bez thrashových základů); to vše typicky sekaným rytmem. Z grunge si Chad Kroeger vyzobl především emocemi nabitý zpěv. Nabytý kapitál pokryl náklady na nahrávání další desky „The State“, jíž se nakonec chopil metalový label ROADRUNNER. „Dostali mě svými písněmi,“ říká Ron Burman z ROADRUNNER, který tehdy přesvědčil vedení, aby do NICKELBACK investovalo.

Měli především vynikající, řemeslně propracované a emocionální písně, které se vždycky v rádiu uchytí." První rozhlasové hity se jmenovaly „Breathe“ a „Leader Of Men“.

Nickelback

NICKELBACK plní své plány na 150 %. Už v době, kdy jeli turné k „The State“, měli připravené skoro kompletní album „Silver Side Up“ (nazvané podle instrukcí, jak nosit jistý prsten Chada Kroegera). „Musíme se nějak zabavit,“ říká Ryan Peake, nové věci nám pomáhají přežít turné. Vdechnou do nás nový život. Jenže příběh největšího hitu kapely byl docela jiný.

Za deset minut bylo hotovo

Týden před nahráváním nové desky přehrál zpěvák zbytku kapely kostru písničky, která ho zrovna napadla. Za deset minut bylo hotovo. „Už když jsme ji aranžovali, říkali jsme si: ,To je dobrý. To je MOC dobrý.' Každá část je propracovaná a dali jsme do ni spoustu energii. Ale šlo to neuvěřitelně rychle.“ „How You Remind Me“ je píseň o rozchodu a je adresovaná skutečné slečně jménem Jodi. Jenže síla Kroegera jakožto textaře je v tom, že dokáže upřímně reprodukovat pocity z nepříjemných situací, které sám prožil, a zároveň je zahalit do vágních a víceznačných formulací, které si každý posluchač může vztáhnout k sobě.

Nickelback

„Takhle mi připomínáš, jaký opravdu jsem,“ zpívá nalomený mládenec a vzápětí vyčítá: „Nebyla bys to ty, kdybys řekla ,promiň‚.“ Tak to bývá. „Je to náš ,Hotel California‘. Lidi k té písničce mají citový vztah,“ dodává skladatel. Hitovost zpečetil zvukový mistr Randy Staub a jeho nekonfliktní, minimalistický, ale vybroušený mix s čistým vokálem a nenápadně gradujícím riffem v předrefrénu.

Staub má také prsty v načasování vydání. „Věděl jsem, že to bude hit,“ vzpomíná, „ale ten obrovský úspěch mě samozřejmě překvapil. Přišli s tím na konci vlny rap-rocku, takže byli lidi možná připravení na změnu – zpátky k dobré melodii. Ta píseň je navíc jednoduchá a to obvykle pomáhá.“ „How You Remind Me“ je nejhranější písní roku 2002 v USA ve všech rozhlasových stanicích dohromady, ačkoli vyšla jako singl už v září 2001. I další dva singly „Too Bad“ (kde řeší svůj vztah s otcem, který se odstěhoval od rodiny) a „Never Again“ (o domácím násilí) zabodovaly. Alba „Silver Side Up“ se celosvětově prodalo přes sedm milionů kusů.

Členové kapely

Chad Robert Turton-Kroeger (*15.11.1974)

Chad Kroeger Chad Kroeger je hlavní zpěvák a kytarista kapely. Původně se jmenoval Chad Robert Turton, ale později si změnil příjmení po svém nevlastním bratrovi Mike Kroeger.

Michael Douglas Henry Kroeger (*25.7.1972)

Mike Kroeger Mike Kroeger hraje v kapele na basovou pětistrunnou kytaru. Používá kytary značky Spector a Lakland. Jako první z kapely založil rodinu, která často po koncertech cestuje s ním.

Ryan Anthony Peake (*1.3.1973)

Ryan Peake Ryan Peake doprovází kapelu na kytaru a zpívá. Už také založil rodinu.

Daniel Patrick Adair (*19.2.1975)

Daniel Patrick Adair Daniel je zatím poslední bubeník kapely, před ním byli Brandon Kroeger a Ryan Vikedal. Ke kapele se přidal v lednu roku 2005 a o 7 měsíců později s kapelou vydal desku All the Right Reasons.

  • Také má vlastní webovky na adrese: http://www.daniel-adair.com/
  • Jeho moto je „The harder you work, the luckier you get!“ (čím více budete pracovat, tím budete šťastnější)

Bývalí členové kapely

Ryan „Nik“ Vikedal (*9.5.1975)

Daniel Adair Zakládající bubeník kapely Nickelback. Spolupracoval na albech The State , Silver Side Up a The Long Road. Kapelu opustil na začátku roku 2005 tesně před začátkem prací na albu All the Right Reasons za nezveřejněných okolností.